RENKLER

Hayal kurmak neydi? Çocuksu bir heves ya da imkansızlığı arzulamak mı yoksa hiç olmayacağını bile bile bir akıma kapılıp gitmek mi?
Hayal kurmak, bir bulutun üzerinde herkese ulaşabilecek kadar yakın gibi durup bir o kadar da uzak olmaktı. Kendi içinde bir dünya yaratmak ve o dünyanın merkezine kendini yerleştirmekti. Her şey senin istediğin gibiydi o dünyada. Kuralları sen koyup, sen kaldırıyordun. İstediğin insanların girebildiği, istemediğin insanların ise o dünyanın varlığından bihaber olduğu, sadece sana ait bir dünya.
Hayal ettiğin her şey vardı o dünyada. Mesela pembeydi bazı insanlar pamuk şeker misali; kimisi maviydi sonsuzdu yerleri; kimi ise kahverengiydi tüm heybetiyle dikili vaziyette, her türlü aklı danıştıklarındı. Peki sen kimdin? Sen hangi renktin bu dünyada?

Ben kendi dünyamda beyazım mesala. Öyle saflıktan falan değil, tüm renkleri barındırdığımdan. Beyazım ben, içimde bir pamuk şeker de var sonsuz mavilikte. İçimde heybetli bir kahverengi de var uçarı kaçarı hiperaktif bir yeşil de. Şehvetli bir kırmızı da var saflığını saydamlığını güneşten almış sarı da. Kısacası bende tüm renkler var. Kendi dünyam da beyazım ben.

Hayal kurmak dedik ve kurduk bir hayal. Hatta o hayali bir dünyaya çevirdik ve merkezine kendimizi oturttuk. İstediklerimizi yaptık, istemediklerimizi kapı dışarı ettik.
Senin de; pembelikler, kahvelikler, yeşillikler ve mavilikler kalsın hayatında. Siyaha yer olmasın, kapatmasın o güzellikleri boğuculuğuyla.

Ve son olarak;
Kurduğun ya da kuracağın hiçbir hayal imkansız değil. Hayaller, gerçeklerin iç dünyaya yansımış versiyonlarıdır. Hayal etmekten ve bu hayalleri gerçekleştirmekten korkma. Çünkü sen her şeysin. Sen beyazsın.

RENKLER” için 2 yorum

  1. Peki ya siyahlar, onlar ne yapmalı? Kendi karanlığınıda mı kaybolmalı, yoksa etrafındaki rengarenk insanlarla konuşup onları da mı karartmalı?
    Okuduğum güzel metinler arasına bunu da ekledim. Diğer sayıları merakla bekliyorum.

  2. Sayın DERTORTAĞI, siyahlar ne mi yapmalı? Aslında her insan da biraz siyah vardır. Renklerinden kaçan insanlardır siyah. Tüm renkler yine vardır onlarda beyazdırlar ancak ışıkları gitmiştir bu yüzdendir karanlık durmaları. Naçizane bir tavsiyem olsun siz siyah insanlara. Önce kendi ışığınızı açmayı deneyin. Başka renkleri karartmak ya da kendi karanlığınızda boğulmak yerine ışığı kapatılmaya itilen siz siyahlara da bir çift sözüm var elbette. Dünya renklerin hatırına dönerken seçilecek onca renk varken siyah olup ruhunuzu örtbas etmek yerine açın ışıklarınızı. Her renkten daha parlaksınız unutmayın. Tüm insanlarda vardır biraz siyah dedim ya hani tüm siyahlar da rengarenktir aslında. Açın kapattığınız gözlerinizi ve görün kendinizde bulunan tüm o güzel renkleri… Bundan sonraki ömrünüz renklerle ruhunuzsa edebiyatla dolsun. Mutlu günleriniz ve umutlu hayalleriniz olması dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir